Sposób na chrypkę

Co to jest chrypka:

Kiedy głos staje się szorstki, a barwa artykułowanych głosek jest matowa, dodatkowo czujemy, że trudniej nam jest mówić, a nasz głos jest jakby „zanieczyszczony” i zniekształcony, najprawdopodobniej mamy do czynienia z chrypką.

Chrypka jest jednym z objawów dysfonii – zaburzeń głosu, który występuje stosunkowo często. To efekt nieprawidłowych drgań fałdów głosowych krtani, którym towarzyszy turbulentny, nieregularny przepływ powietrza przez głośnię. Jej przyczyną może być nadmierne wysuszenie błony śluzowej jamy ustnej i gardła, jak również opuchnięcie fałdów głosowych, co skutkuje zaburzeniem fonacji.

Powstaje najczęściej w skutek wzmożonego nadwyrężania głosu – na przykład długotrwałego mówienia w hałaśliwym miejscu, bądź przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu, gdzie powietrze ma niską wilgotność. Towarzyszyć może również infekcjom górnych dróg oddechowych, zapaleniom gardła i krtani.

Przyczyny chrypki:

  • Wzmożony wysiłek głosowy: Chrypka towarzysząca nadmiernemu używaniu aparatu mowy (zmęczenie strun głosowych) jest normalnym objawem, jednakże gdy utrzymuje się przez dłuższy czas – powinna nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u laryngologa. Może być bowiem objawem wczesnego procesu chorobowego. Dlatego niezwykle istotna jest diagnostyka.

    Chrypka utrzymująca się przewlekle dotyczy najczęściej osób posługujących się głosem zawodowo: między innymi nauczycieli, aktorów, śpiewaków, trenerów personalnych, spikerów, księży… Decydując się na wybór zawodu, w którym głos jest podstawowym narzędziem pracy, należy mieć więc pełną świadomość, jak wielkie narzucamy na nań obciążenie.

  • Palenie tytoniu. Osoby narażone na dym tytoniowy – palące tytoń oraz bierni palacze również mogą uskarżać się na dysfunkcje głosu z powodu nadmiernego wysuszenia błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Dym papierosowy podrażnia błonę śluzową dróg oddechowych, a gdy palimy regularnie – nie dajemy szans śluzówce na pełną regenerację.

  • Refluks żołądkowo-przełykowy: Przyczyną chrypki może być także choroba refluksowo – przełykowa. Kwas żołądkowy cofając się do przełyku, drażni błonę śluzową, co w konsekwencji powoduje chrypkę.

Chrypka – jak leczyć?

Osoby, które cierpią z powodu chrypki powinny przede wszystkim oszczędzać swój głos, aby unikać dalszego podrażniania błony śluzowej – pozwolić strunom głosowym odpocząć. Należy również jak najmniej używać szeptu, który wbrew pozorom bardzo obciąża aparat mowy. Ważnym elementem jest zadbanie o odpowiednie nawilżenie błon śluzowych oraz ustalenie przyczyny chrypki i jej ograniczenie.

Jeżeli chrypka towarzyszy nadmiernemu używaniu aparatu mowy, związana jest z suchością błony śluzowej jamy ustnej i gardła, warto sięgnąć po GeloVox. GeloVox podczas ssania wytwarza oryginalny kompleks hydrożelowy zawierający kwas hialuronowy. Kompleks przylega do błon śluzowych, gdzie tworzy powłokę, która długo i dokładnie nawilża, sprzyjając regeneracji wysuszonej śluzówki oraz ochraniając podrażnione miejsca

Leczenie chrypki powinno również kłaść nacisk na przestrzeganie higieny głosu, która obejmuje trzy czynniki:

  • Emisja głosu – właściwy sposób oddychania, fonacji i artykulacji, połączony z prawidłową czynnością przestrzeni rezonacyjnych klatki piersiowej oraz krtani

  • Higiena osobista – najważniejszym elementem jest regularny tryb życia. Czas na odpoczynek, pracę oraz odpowiednio długi sen. Istotne są również zbilansowane posiłki.

  • Higiena środowiska pracy – istotne jest, by warunki panujące w miejscu pracy były optymalne dla aparatu głosu. W pomieszczeniach zamkniętych temperatura stanowiąca komfort cieplny wynosić powinna 18°C–21°C, wilgotność powietrza zaś 60-70%. Zazwyczaj jednak powietrze (szczególnie w klasach, gdzie pracują nauczyciele) plasuje się na poziomie 45%. Odbiega zatem w znaczniej mierze od optymalnej. Stąd istotne jest dodatkowe nawilżanie błony śluzowej jamy ustnej i gardła.