Krok 1 - Poznaj swój głos

Krok 1 - Poznaj swój głos

Praca nad głosem to proces. Działanie rozłożone w czasie, które nigdy się nie kończy, bo Ty się zmieniasz . Nawet jeśli nie zajmujesz się jakoś specjalnie swoim głosem (choć nim pracujesz), możesz łatwo zauważyć, że zmiany zachodzące w Twoim życiu wpływają na Twoje brzmienie.

Niektóre wydarzenia sprawiają, że Twój głos jest jak dzwon- pełen energii i siły, a gdy dzieje się źle, nagle traci swoją moc e -. Dzieje się tak dlatego, ponieważ głos jest częścią Ciebie. Jest czymś intymnym, a jednocześnie  wielokrotnie w ciągu dnia bywa oceniany przez innych. Twój głos mówi o Tobie, czy chcesz, czy nie. . Musisz być tego świadomy.

Jeśli głos jest narzędziem Twojej pracy, to musisz wiedzieć, jak silne jest to narzędzie wpływu, przekazu, komunikacji, ale jednocześnie delikatne, czasem bezbronne wobec Twoich nadużyć, emocji czy sytuacji, w których się znajdujesz.

Musisz wiedzieć, jakie są jego potrzeby. Poznać jego silne i słabe strony, by móc go rozwijać i wzmacniać. By dbać o niego w najlepszy sposób. To, czego potrzebujesz, to także:

 • wiedza o tym, co doprowadziło do stanu, w jakim teraz się znajduje (jeśli jest chory, w niedyspozycji, coraz częściej pojawiają się problemy)
 • oraz umiejętności, które pomogą Ci zachować zdrową krtań i silny głos przez wiele lat.

Ponieważ głos jest tak bardzo związany z nami – z ciałem, umysłem, światem emocji, odczuć, energii – poznając swój głos dotrzesz być może do tych części siebie, których nie znasz, o których zapomniałeś. Możesz po raz pierwszy od dawna zaczniesz się głośno śmiać albo odetchniesz z ulgą. Być może odkryjesz, że do tej pory mówiłeś nie swoim głosem.

Pracując dotrzesz do dźwięku, który będzie w pełni wyrażał Ciebie. Takiego, który będzie pasował do Ciebie, jak ubranie skrojone na miarę u najlepszego krawca. Z którym będzie Ci wygodnie i komfortowo. Doświadczysz znów tego uczucia, gdy mówienie i śpiewanie po prostu się dzieje, a Ty nie czujesz bólu i zmęczenia krtani.

Twój głos jest jedyny i niepowtarzalny – znajdź go, odszukaj w sobie, zanim zaczniesz go ćwiczyć, rozwijać. Twoje brzmienie jest wyjątkowe. I choć Twój głos nie będzie podobał się wszystkim (nie musi) i nie będziesz brzmieć jak ktoś inny, kogo podziwiasz, to Twój głos będzie wypełniony Tobą.

‹ Powrót do ćwiczeń
Ćwiczenie 1 - Usłysz swój głos

Słyszymy swój głos inaczej, niż jego odbiorcy. Gdy odsłuchujemy nagranie własnego głosu, ze zdziwieniem odkrywamy, że brzmi inaczej, niż to sobie wyobrażamy, niż my go słyszymy. Dzieje się tak dlatego, że swój głos słyszymy podwójnie – zewnętrznie (jak słuchacze) za pomocą narządu słuchu i dodatkowo wewnętrznie – rezonujący dźwięk przenosi się przez kości i tkanki naszego ciała, przez co zyskuje na sile, głębi, dla nas brzmi niżej i głośniej.

Poznaj swój głos, by oswoić się z jego brzmieniem oraz mieć świadomość tego, jak słuchacze go słyszą i jak mogą odbierać Ciebie?

Swój głos możesz usłyszeć i poznawać wykorzystując poniższe triki:

 1. Umieść prawą dłoń za uchem, lekko kierując je ku przodowi. Druga rękę połóż na wysokości ust, ale lekko ją od nich odsuń. Palce trzymaj złączone, zegnij je lekko, umieść ją tak, by palce prawie dotykały prawej dłoni. Wypowiadaj słowa, zdania, śpiewaj dźwięki, piosenki, kierując jednocześnie dźwięk w kierunku dłoni trzymanej przed twarzą.
  Usłyszysz swój głos podobnie jak słyszą go inni. Możesz też przybliżać lub oddalać dłoń od twarzy, by uzyskać lepszy efekt.
 2. Nagraj swój głos. Posłuchaj go. Co Cię zaskoczyło w jego brzmieniu?

Twój pierwszy krok  – poznaj swój głos.

Twój głos jest jedyny i niepowtarzalny. Nie musi podobać się wszystkim. To Ty masz czuć się z nim dobrze. Mówienie i śpiewanie powinno stać się czymś oczywistym, nie boleć i nie męczyć krtani. Poznaj swój głos, by móc go rozwijać i dbać o niego jak najlepiej.

Wsłuchaj się w jego brzmienie (naturalne, gdy mówisz, śpiewasz oraz brzmienie nagrane np. dyktafonem, na filmie, na płycie).

 • Co w nim lubisz? Czego nie lubisz?
 • Czy Twój głos wyraża Ciebie?
 • Jak mogą odbierać go inni?
 • Czy myślisz, że Twój głos przekazuje innym prawdziwą informację o Tobie, a może na podstawie Twojego głosu ludzie mogą przypisać Ci cechy charakteru, osobowości, których nie posiadasz?
 • Jaki opinie na temat swojego głosu słyszałeś do tej pory?
 • Posłuchaj nagrań swojego głosu z dzieciństwa, jeśli masz taką możliwość. Jak bardzo zmienił się Twój głos? Co się zmieniło? Co go zmieniło? A jakie cechy, elementy w nim pozostały?
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.