Krok 3 - ODKRYJ SWÓJ GŁOS

Krok 3 - ODKRYJ SWÓJ GŁOS

Nasz organiczny, naturalny dźwięk z którym przychodzimy na świat często zostaje zduszony z biegiem lat, doświadczeniami i zmianami, które zachodziły w życiu. Codzienność także odciska na jego brzmieniu swój ślad. Stres zaciska nam krtań, pośpiech blokuje oddech, strach odbiera głos. Tłamsimy go, gdy nie wyrażamy emocji i nie potrafimy pozbyć się napięć. Zaciskamy żuchwę, gardło, wciągamy brzuch, by inni nie widzieli i nie słyszeli, co przeżywamy. Wstydzimy się, powstrzymujemy słowa, kiedy mamy ochotę krzyczeć czy bluzgać, nie dopuszczamy płaczu do głosu. Aby wybrzmiał Twój głos, potrzebujesz umiejętności rozluźnienia ciała, odpuszczenia sobie, pozbycia się myśli, które Cię hamują. Żeby go usłyszeć, musisz otworzyć ciało, aby mogło głębiej oddychać, więcej wyrażać i czuć.

Odkrywanie swojego głosu to docieranie do tego brzmienia, z którym czujemy się swobodnie. Gdy usłyszysz swój dźwięk, swój głos – poczujesz to w ciele. Jego brzmienie doda Ci siły, pewności. Możesz być zdziwiony, przerażony, zauroczony. Możesz zacząć się śmiać albo płakać.

ZASTANÓW SIĘ , JAK BRZMI TWÓJ GŁOS

  1. Jak brzmi mój głos?
  2. Mój głos jest…
  3. Jaki obraz mojej osoby maluje mój głos?
  4. Czy mój głos do mnie pasuje?
  5. Co mi w nim przeszkadza?
  6. Dlaczego nie lubię swojego głosu?
  7. Dlaczego lubię mój głos?
  8. Mój głos brzmi najlepiej, gdy…
  9. Zapisz, co podoba Ci się w Twoim głosie.

 

Wróć także do kroku pierwszego, gdzie padły Twoje pierwsze odpowiedzi. Jaki obraz Twojego głosu się z nich wyłania?

ODKRYJ SWÓJ DŹWIĘK

W poniższych ćwiczeniach pozwól sobie na rozluźnienie, porzucenie myśli o idealnym brzmieniu, perfekcyjnym dźwięku. Niech Twoje ciało brzmi. Nic więcej.

 

‹ Powrót do ćwiczeń
ĆWICZENIE 1 — STAPIANIE SIĘ Z PODŁOŻEM

Połóż się na podłodze/ karimacie/ na łóżku. Zadbaj o to, aby nic nie rozpraszało Twojej uwagi przez najbliższe 5-10 minut. Możesz włączyć spokojną muzykę lub wsłuchiwać się w dźwięki otoczenia. Po chwili zacznij
obserwować swój oddech. Oddychaj w swoim rytmie. Zacznij wyobrażać sobie, jak z każdym wdechem i wydechem coraz bardziej Twoje ciało stapia się z podłożem. Staje się ciężkie, rozluźnione, rozpuszcza się. Zapada się.
Odczuj, jakie to uczucie. Zacznij swobodnie wzdychać, wydobądź z siebie uczucie ulgi – jak najbardziej naturalne, swobodne, pozbawione Twojej oceny. Zakończ, gdy masz na to ochotę. Zastanów się, jak różnił się Twój głos, gdy wzdychałeś od tego, który znasz, jakim się posługujesz. Co nowego się w nim pojawiło?

ĆWICZENIE 2 — ZABRZMIJ AUTENTYCZNIE

W bezpiecznym dla Ciebie otoczeniu, gdy nic i nikt nie będzie Ci przeszkadzać, krępować, wydobądź z siebie dźwięki, takie, na jakie masz ochotę, piękne i brzydkie, długie lub krótkie, takie, których nigdy nie było Ci wolno wydobywać lub takie, których używasz na co dzień. Mogą to być słowa, całe teksty piosenek lub pojedyncze nuty i dźwięki.

TWÓJ TRZECI KROK – ODKRYJ SWÓJ GŁOS

Odkryć swój głos, to dotrzeć do głosu, który jest w naszym ciele od pierwszych dni życia. To dotrzeć do siebie, poczucia wolności ciała, swobody wyrażania, do identyfikowania się
z tym, co wypływa z naszego ciała. To być autentycznym, mówić i śpiewać z poczuciem
wewnętrznej harmonii. Głosem, który pasuje do nas, jest częścią nas, którego brzmienie jest spójne z tym, jak wyglądamy, poruszamy się, z tym, co czujemy, myślimy. To posługiwanie się całą gamą dźwięków bez oceniania, krytykowania. Uwolnienie ich od myślenia w kategoriach „dobry – zły czy ładny – brzydki”.

Po co? By pozbyć się tego, co zaciska krtań, nie pozwala wyrażać siebie, wywołuje brak spójności w naszym wizerunku. By wyeliminować to, co powoduje, że mówimy czy śpiewamy z większym wysiłkiem. To dodatkowe obciążenie męczy krtań, pozbawia głos energii i siły.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.