Sposób na ból i zapalenie gardła

Nasz układ oddechowy to skomplikowany mechanizm, który nie lubi zbyt suchego ani zbyt zimnego powietrza, jak również gwałtownych zmian temperatury. Bardzo często jednak narażamy go na szok termiczny. Klimatyzowane biuro, obniżanie temperatury w samochodzie po wejściu z nagrzanego dworu, lody z zamrażarki, picie nadmiernie schłodzonych napojów, to wszystko sprawia, że prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego jest zagrożone.

 

Zapalenie gardła – co to jest?

Podłoże zapalenia gardła mogą stanowić drobnoustroje takie jak wirusy bądź bakterie. Jest najczęściej jednym z objawów przeziębienia. Niezakaźną przyczyną zaś mogą być skutki uboczne przyjmowanych leków, alergia, refluks żołądkowo-przełykowy, nałogowe palenie papierosów oraz zbyt intensywny wysiłek głosowy.Przy zapaleniu gardła błona śluzowa jest zaczerwieniona i podrażniona. Pojawia się również ból gardła i znaczne wysuszenie śluzówki. Występują ponadto trudności podczas przełykania. Jeżeli zapalenie gardła towarzyszy infekcji wirusowej – temperatura ciała jest zazwyczaj nieznacznie podniesiona, ból gardła jest kłujący, drapiący i utrudniający przełykanie. Podczas zapalenia gardła o podłożu bakteryjnym mogą pojawić się dreszcze i znacznie podwyższona ciepłota ciała. Ponadto ból jest tak silny, że mamy trudności w przełykaniu oraz uczucie obrzęku, tak zwanej guli w gardle. Jedzenie stanowi problem. Błona śluzowa jest koloru ciemno-malinowego, migdałki są przekrwione, z zazwyczaj z kremowo-białym nalotem, na języku pojawia się szary nalot.

 

Zapalenie gardła – objawy

Najczęstszymi objawami zapalenia gardła są:

  • Ból i podrażnienie gardła
  • Nadmierna suchość błony śluzowej
  • Odczucie łaskotania i drapania w gardle
  • Bolesne przełykanie
  • Męczący suchy kaszel
  • Pochrząkiwanie
  • Podwyższona temperatura ciała

Zapalenia gardła w żadnym wypadku nie wolno bagatelizować, szczególnie jeżeli ma formę przewlekłą. Koniecznością jest wizyta u laryngologa, bowiem przewlekłe zapalenie gardła może być objawem uszkodzenia błony śluzowej bądź innych chorób.

 

Zapalenie gardła – jak leczyć – wskazówki:

Jeżeli zapalenie gardła jest wywołane przez wirusy, najczęściej leczymy je objawowo, nie podajemy antybiotyków, które są nieskuteczne wobec tej grupy drobnoustrojów. Stosuje się tabletki do ssania, płyny do płukania gardła, preparaty w aerozolach, które uśmierzają ból, działają przeciwzapalnie i odkażająco. Bakteryjne zapalenie gardła wymaga podania antybiotyku. Natomiast w obydwu przypadkach niezwykle ważne jest również picie odpowiedniej ilości płynów (około 2 litrów dziennie) o letniej temperaturze, ograniczyć zaś należy wszelkie napoje wysuszające błonę śluzową – między innymi czarną herbatę. Niewskazane są także potrawy podrażniające śluzówkę – pikantne, zimne lub zbyt gorące płyny oraz alkohol. Należy zaś pamiętać o nawilżaniu błon śluzowych jamy ustnej i gardła, dzięki czemu wspomagamy odtworzenie naturalnej warstwy ochronnej. Unikajmy dymu tytoniowego oraz zakurzonych pomieszczeń.

 

Błona śluzowa może być podrażniona na skutek:

  • Bakterii bądź wirusów
  • Nadmiernego używania głosu
  • Utrudnionego oddychania przez nos (np. w wyniku przeziębienia)
  • Suchego powietrza, np. podczas sezonu grzewczego lub korzystania z klimatyzatorów
  • Alergii na pyłki (katar sienny)
  • Palenia papierosów

Następstwem działania tych czynników może być chrypka, drapanie w gardle, odruch kaszlowy oraz suchość błony śluzowej, ból, a także przewlekłe zapalenia gardła. Nawilżające tabletki na gardło GeloVox tworzą powłokę ochronną, dzięki której błona śluzowa jest chroniona przed dalszym podrażnieniem związanym ze znacznym wysuszeniem śluzówki. Kompleks hydrożelowy zaś i zawarty w nim kwas hialuronowy sprzyjają jej regeneracji.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.