Sposób na chrypkę

Co to jest chrypka:

Kiedy głos staje się szorstki, a barwa artykułowanych głosek jest matowa, dodatkowo czujemy, że trudniej nam jest mówić, a nasz głos jest jakby „zanieczyszczony” i zniekształcony, najprawdopodobniej mamy do czynienia z chrypką.

Chrypka jest jednym z objawów dysfonii – zaburzeń głosu, który występuje stosunkowo często. To efekt nieprawidłowych drgań fałdów głosowych, któremu towarzyszy turbulentny, nieregularny przepływ powietrza przez głośnię. Jej przyczyną może być nadmierne wysuszenie błony śluzowej jamy ustnej i gardła, jak również opuchnięcie fałdów głosowych, co skutkuje zaburzeniem fonacji.

Powstaje najczęściej w skutek wzmożonego nadwyrężania głosu – na przykład długotrwałego mówienia w hałaśliwym miejscu, bądź przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu, gdzie powietrze ma niską wilgotność. Towarzyszyć może również infekcjom górnych dróg oddechowych, zapaleniom gardła i krtani.

 

Przyczyny chrypki:

  • Wzmożony wysiłek głosowy. Chrypka towarzysząca nadmiernemu używaniu aparatu mowy (zmęczenie strun głosowych) jest normalnym objawem, jednak gdy utrzymuje się przez dłuższy czas – powinna nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u laryngologa. Może być bowiem objawem wczesnego procesu chorobowego. Dlatego niezwykle istotna jest diagnostyka.
    Chrypka utrzymująca się przewlekle dotyczy najczęściej osób posługujących się głosem zawodowo: między innymi nauczycieli, aktorów, śpiewaków, trenerów personalnych, spikerów, księży… Decydując się na wybór zawodu, w którym głos jest podstawowym narzędziem pracy, należy mieć więc pełną świadomość, jak wielkie narzucamy nań obciążenie.
  • Palenie tytoniu. Osoby narażone na dym tytoniowy – palące tytoń oraz bierni palacze również mogą uskarżać się na dysfunkcje głosu z powodu nadmiernego wysuszenia błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Dym papierosowy podrażnia błonę śluzową dróg oddechowych, a gdy palimy regularnie – nie dajemy szans śluzówce na pełną regenerację.
  • Refluks żołądkowo-przełykowy. Przyczyną chrypki może być także choroba refluksowo – przełykowa. Kwas żołądkowy cofając się do przełyku, drażni błonę śluzową, co w konsekwencji powoduje chrypkę.

 

Chrypka – jak leczyć?

Osoby, które cierpią z powodu chrypki powinny przede wszystkim oszczędzać swój głos, aby unikać dalszego podrażniania błony śluzowej – pozwolić strunom głosowym odpocząć. Należy również jak najmniej używać szeptu, który wbrew pozorom bardzo obciąża aparat mowy. Ważnym elementem jest zadbanie o odpowiednie nawilżenie błon śluzowych oraz ustalenie przyczyny chrypki i jej ograniczenie.

Jeżeli chrypka towarzyszy nadmiernemu używaniu aparatu mowy, związana jest z suchością błony śluzowej jamy ustnej i gardła, warto sięgnąć po GeloVox. GeloVox podczas ssania wytwarza oryginalny kompleks hydrożelowy zawierający kwas hialuronowy. Kompleks przylega do błon śluzowych, gdzie tworzy powłokę, która długo i dokładnie nawilża, sprzyjając regeneracji wysuszonej śluzówki oraz ochraniając podrażnione miejsca

 

Leczenie chrypki powinno również kłaść nacisk na przestrzeganie higieny głosu, która obejmuje trzy czynniki:

  • Emisja głosu – właściwy sposób oddychania, fonacji i artykulacji, połączony z prawidłową czynnością przestrzeni rezonacyjnych klatki piersiowej oraz krtani.
  • Higiena osobista – najważniejszym elementem jest regularny tryb życia. Czas na odpoczynek, pracę oraz odpowiednio długi sen. Istotne są również zbilansowane posiłki.
  • Higiena środowiska pracy – istotne jest, by warunki panujące w miejscu pracy były optymalne dla aparatu głosu. W pomieszczeniach zamkniętych temperatura stanowiąca komfort cieplny wynosić powinna 18°C–21°C, wilgotność powietrza zaś 60-70%. Zazwyczaj jednak powietrze (szczególnie w klasach, gdzie pracują nauczyciele) plasuje się na poziomie 45%. Odbiega zatem w znaczniej mierze od optymalnej. Stąd istotne jest dodatkowe nawilżanie błony śluzowej jamy ustnej i gardła.
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.